Home / Авто статті / Як влаштовані самі «злі» гоночні авто Top Fuel (ВІДЕО)

Як влаштовані самі «злі» гоночні авто Top Fuel (ВІДЕО)

Якщо ви все ще думаєте, що найшвидші автомобілі – на реактивній тязі, то ви помиляєтеся. Звичайний двигун! Але дуже-дуже великий. І без коробки передач. Знайомтеся: монстри для гонок Top Fuel.

Боліди на реактивній тязі, безумовно, дуже і дуже швидкі, але невже немає нічого, що може забезпечити більш видатну динаміку? Є! І як не дивно, це двигун внутрішнього згоряння. Архаїчний нижньовальний V8 об’ємом 500 кубічних дюймів (8,2 літра) з двома клапанами на циліндр, оснащений механічним нагнітачем і живиться нітрометаном. Далі мова піде про найшвидшому класі в професійному драг-рейсингу – Top Fuel.

Чи не в курсі, що таке драг? Тоді вам варто прочитати нашу вступну статтю про те, що це за гонки і як вони виникли і розвивалися.

Читайте також: Що таке драг-сліки? (ВІДЕО)

Як влаштований автомобіль для гонок Top Fuel?

Тут же давайте розберемося, що таке Top Fuel драгстер. Top Fuel (далі TF) – це вершина класифікації будь-якого професійного драгового чемпіонату. TF – це боліди, які перетинають фінішну лінію на швидкості за 300 миль на годину, витрачаючи на це часу менше, ніж тобі знадобилося, щоб прочитати цю строчку. І це – не перебільшення.

В основі TF-драгстера лежить трубчаста просторова рама з хром-молібденового сплаву, обшита панелями з композитних матеріалів, до якої кріпляться всі вузли та агрегати. Крутний момент двигуна, розташованого за спиною пілота, передається величезним заднім сліки за допомогою сухого п’ятидискового зчеплення, ніякої коробки передач тут немає. Все гранично просто: мінімум електроніки, ніяких допоміжних систем і нічим не задушена міць, котра рветься язиками полум’я назовні з коротких патрубків вихлопу.

І як все це їде?

А тепер уяви себе на місці пілота цього монстра. Я приблизно опишу враження, що візьмеш за недовгі 4 секунди, яких вистачить з лишком, щоб дистанція в 1 000 футів залишилася за спиною. Як тільки спалахує зелений сигнал, а педаль акселератора йде в підлогу, в очах починає темніти, тому що 8 000+ кінських сил відважують тобі прямо в груди стусан силою до 8G.

Через 3/4 секунди на спідометрі вже 100 миль на годину, але ти цього не зможеш побачити. 1,2,3 секунди – 330 миль на годину, прискорення триває, і всім тілом ти відчуваєш перевантаження, знайомі хіба що космонавтам.

На дино-стенд для замірів потужності цих монстрів ніхто не заганяв, але, судячи з деяких математичних розрахунків, віддача TF драгстеров досягає 10 000 к.с., а крутний момент – нищівній величини в 16.000 Нм. Вражає? Тоді поїхали далі. Ми розповімо кілька фактів про ці ультимативних снарядах, які просто не вкладаються в головах навіть підкованих фахівців, тому що це здається чимось нереальним в умовах справно діючих законів фізики.

За рахунок чого все це досягається ?!

• Блок двигуна виготовляється з цільного шматка кованого алюмінію, ніякого лиття. Охолодження двигуна здійснюється лише за рахунок надходить паливо-повітряної суміші. Сорочки охолодження відсутні для додання блоку більшої міцності в контексті божевільних перевантажень, які він відчуває за недовгий трихвилинний цикл роботи (прогрів, burnout, безпосередньо заїзд).

• Вихлопна система витримують близько 50 гонок, що здається досить прийнятним результатом, якщо не замислюватися про те, що це всього лише 3,5 хвилини роботи двигуна на повному газу. Крім того, потік вихлопних газів настільки сильний, що будь патрубки спрямовані до землі, на старті драгстер відірвало б від землі.

Читайте також: Автоспідвей прийшов до Києва

  • На кожен циліндр доводиться по дві свічки запалювання, які до середини заїзду (близько двох секунд після старту) виходять з ладу, і подальше загоряння суміші відбувається за рахунок гартівного запалення (від розпечених деталей всередині камери згоряння).
  • Архаїчний компресор системи Roots на повністю відкритому дроселі генерує тиск в 4,5 бару, при цьому двигун втрачає близько 600-800 к.с. на привід самого компресора.
  • У режимі «педаль в підлогу» двигун споживає в секунду 5-6 літрів палива (суміш нітрометану і метанолу в співвідношенні 9/1). Стільки ж, для довідки, згорає в секунду в турбінах авіалайнера «Боїнг» 747 при зльоті. Продуктивність паливного насоса становить 22,680 літра годину. Протягом прогріву, burnout і заїзду витрачається близько 77 літрів пального.Колінвал вимагає заміни після 8-10 заїздів. І я, зізнатися, навіть не знаю, чому дивуватися більше: тому, що вал здатний пережити 30 секунд на повністю відкритому дроселі, або тому, що велетенської мощі двигуна вистачає, щоб за півхвилини знищити вал.
  • Сухе пятідісковое зчеплення повністю схоплюється через 3 секунди від старту. А це, на хвилиночку, 260-280 миль на годину. Диски зчеплення, що примітно, не є продуктом якихось високих технологій, їх запозичили від тракторів Сaterpillar.
  • Два величезних антикрила дають близько п’яти тонн притискної сили на максимальній швидкості.

Читайте також: Що таке JDM? І з чим його їдять?

НАСТУПНА СТОРІНКА

Підписатися на оновлення сайту

Ваш E-mail:

 

About totalcv

Check Also

Чи можна змішувати антифриз різних кольорів і виробників?

Що буде, якщо змішути антифриз? І тут пішли варіації – одного виробника, але різних кольорів. …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.